سردار برقی: جاذبه و دافعه حاج احمد متوسلیان همه را شیفته خود می‌کرد


همرزم احمد متوسلیان با بیان این که جاذبه و دافعه حاج احمد همه را شیفته خود می‌کرد، اظهار داشت: فتح خرمشهر مدیون هوشمندی حاج احمد است.
به گزارش خبرگزاری فارس، بیست و پنجمین سالگرد ربوده شدن 4 دیپلمات ایران توسط رژیم صهیونیستی با حضور همرزمان، خانواده‌ها و همکاران سید محسن موسوی، احمد متوسلیان، کاظم اخوان و تقی رستگارمقدم در سالن همایش‌های اسوه برگزار شد.
سردار "عباس برقی" در ابتدای این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به پدر احمد متوسلیان، تصریح کرد: حاج احمد متوسلیان با شهید بهشتی دارای شباهت های زیادی است. چرا که حاج احمد هم اگر چه قدرتمند بود اما بسیار مظلوم بود. او نه دافوس دیده بود و نه آموزش نظامی، اما اتکایش به خداوند، مثال زدنی بود.
به گفته وی، متوسلیان همان روزهای اول جنگ لباس رزم پوشید و وارد جبهه کردستان شد. حاج احمد چنان برخوردی با مردم کردستان کرده بود که دل‌های مردم کرد را از آن خود کرد.
همرزم احمد متوسلیان خاطرنشان کرد: حاج احمد چنان جاذبه و دافعه‌ای داشت که همه زیردستان را خاطرخواه خود کرده بود. اگر کسی خلاف می‌کرد ممکن بود از حاج احمد کتک هم بخورد، اما در مقابل جاذبه خاصی داشت.
به گفته برقی، رئیس کومله‌ها گفته بود حاج احمد مرد نیست اگر با کومله‌‌ها درگیر نشود. کومله‌ها در مناطق مختلفی تله انفجاری گذاشته بودند اما وی با ظرافت خاصی از منطقه عبور کرده بود و مانند عقاب بالای سر کومله‌ها حاضر شد.
وی یادآور شد: یک تیربارچی در میان کومله‌ها بود که امان بچه‌ها را گرفته بود. وقتی بچه‌ها به او رسیدند او تیر خورده بود. حاج احمد به یکی از همرزمان گفت که پای او را ببندد و وقتی او سر باز زد،‌ به او گفته بود مگر تو مسلمان نیستی مگر نمی‌دانی چطور باید با اسیر برخورد کرد و خود شروع به پانسمان وی کرده بود. این همرزم حاج احمد می‌گفت با دیدن این صحنه من خجالت کشیدم و به کمک حاج احمد رفتم.
این همرزم با بیان این که احمد متوسلیان تاثیر کلیدی در فتح خرمشهر داشت، خاطرنشان کرد: عملیات فتح‌المبین علیرغم این که لو رفته بود، به واسطه هوشمندی حاج احمد منجر به پیروزی شد. حاج احمد یک گردان را پتو به دوش نزدیک رودخانه‌ای فصلی آورد که طرف دیگرش عراقی‌ها بودند. پتوها در سطح رودخانه پهن شد و بدون این که صدایی از رودخانه با کف شنی بلند شود،‌ حاج احمد 2 هزار نیرو را از رودخانه عبور داد و عراقی‌ها را غافلگیر کرد.
در مرحله آخر عملیات بیت المقدس حاج احمد و دیگر فرماندهان ‌به این نتیجه رسیده بودند که به واسطه امکانات و تعداد کم نیروها این مرحله انجام شدنی نیست. شهید صیاد در پاسخ گفت اگر خواسته امام این باشد چه می‌کنید؟ حاج احمد به ناگاه از سنگر بیرون رفت و به بچه‌ها گفت که حاشا به غیرت شما اگر بدون فتح خرمشهر به تهران برگردید، در این صورت به خانواده‌های شهدا چه جوابی می‌دهید؟ بچه‌ها مثل ابر بهار گریه می‌کردند و مصمم، آماده نبرد ‌شدند. این شد که سرنوشت جنگ با فتح خرمشهر عوض شد.
به گفته این همرزم متوسلیان، جنگ آن روز جنگ نفر با تانک بود. وقتی این عملیات اتفاق افتاد 19 هزار بعثی عراقی پیراهن خود را در آوردند و به نشانه تسلیم نشان دادند.

/ 1 نظر / 61 بازدید
مهدی

زيارت شهدا دعوت به يک ميهماني است يادمان ياران دوکوهه از ابتداي سال 1392 توسط تعدادي از جوانان منطقه 18 تهران (مسجد حضرت صاحب الزمان"عج"- بلوار معلم) جهت نشر فرهنگ دفاع مقدس و شناخت و ترويج معارف عاشورايي در سيره شهداء بنيان نهاده شد و تا امروز به صورت منسجم و منظم با استعانت از درگاه فيض الهي و عنايات خاصه شهيدان والامقام به فعاليت پرداخته است. فعاليت يادمان بصورت هفتگي در روزهاي جمعه (6 ماهه اول سال) از ساعت 19 الي 22:30 و روزهاي پنج شنبه (6 ماهه دوم سال) از ساعت 14 الي اذان مغرب و عشاء در جوار قبور مطهر 5شهيد گمنام دفاع مقدس واقع در منطقه 18 تهران بزرگراه شهيد آيت الله سعيدي بلوار معلم بوستان قائم برگزار ميگردد. از اهم برنامه هاي يادمان ميتوان به : ايستگاه صلواتي - غبارروبي و عطر افشاني مزار شهدا - نماز جماعت - زيارت عاشورا - ختم کلام الله مجيد بصورت حزب خواني - پخش آواهاي دفاع مقدس - روايتگري و خاطره گويي رزمندگان و نمايش فيلم مستند جنگ اشاره نمود. فاخلع نعليک شما هم دعوتيد www.yaranedokoohe.blogfa.com