گزارشی از مبالغ هزینه شده در خصوص پرونده دیپلمات‌ها وجود ندارد

دبیر کمیته دانشجویی پی گیری سرنوشت 4دیپلمات ربوده شده گفت: پی گیری کنندگان این پرونده درخصوص نحوه هزینه مبالغی که مسئول اولیه پرونده از دولت‌های قبل دریافت کرده، سؤال دارند.
به گزارش خبرگزاری فارس، به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ربوده شدن 4 دیپلمات ایران توسط عوامل رژیم صهیونیستی، کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران، صبح روز چهارشنبه در ستاد راهیان نور برگزار شد.
"جواد تاجیک" دبیر "جنبش دانشجویی پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات" از ایجاد این جنبش دانشجویی در روزهای اخیر خبر داد و تصریح کرد: بعد از گذشت بیست و پنج سال و آمدن و رفتن دولت‌ها در جمهوری اسلامی، هنوز اطلاع روشنی از سرنوشت این افراد به دست نیامده است.
وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر این که آیا کمیته دانشجویی پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات از فردی به نام ح.م. که متهم به دریافت مبالغ زیادی برای پی گیری این پرونده طی مدت 15 سال از دولت‌های قبلی است، درحالی که هیچ گزارشی از فعالیت‌های 15 ساله خود به عنوان نتیجه پی گیری‌ها، به خانواده‌ها و رسانه‌ها ارائه نداده، پی گیری نموده است؟
اظهار داشت: پرونده متأسفانه دارای ابهامات فراوانی است و ما هم اطلاع داریم که این فرد که برادر یکی از دیپلمات‌های ربوده شده است، مبالغی از نهادهای مختلف در طول دولت‌های گذشته دریافت کرده اما تاکنون هیچ گزارشی از نحوه پی گیری‌ها یا نتیجه‌ای ارائه نداده است.
دبیر کمیته دانشجویی پیگیری سرنوشت 4 دیپلمات با بیان این که این کمیته دولت‌های قبلی را مسئول پاسخگویی در مورد سرنوشت نامعلوم این مبالغ می‌داند، اظهار داشت: جنبش دانشجویی قطعاً وظیفه خود می‌داند این مسئله را از خود ح.م. پی گیری کند که در این رابطه هیچ محدودیتی ندارد و از کسی توصیه نمی‌شنود.
تاجیک ضمن بیان این که تاکنون این کمیته مشخصاً اقدامی در خصوص این پی گیری‌ها انجام نداده، اضافه کرد: ان شاء‌الله حتماً در اهداف این کمیته، پی گیری این مسئله را در دستور کار داریم.
وی از احمدی‌نژاد خواست تا دستور دهد پرونده پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات از ابتدا بررسی شود.
دبیر کمیته دانشجویی پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات با اشاره به ایجاد این کمیته با رویکرد مطالبه از مسئولین یادآور شد: اهداف این جنبش ایجاد ارتباط و تعامل با همه گروه‌های فعال در این زمینه از جمله سایت‌ها و وبلاگ‌هاست. هدف دوم این جنبش نیز اهتمام به مسئله اطلاع‌ رسانی است که این مسئله در سایت "چهار دیپلمات" به صورت مناسبی در این جهت تلاش شده است.
تاجیک با بیان این که کمیته دانشجویی تلاش می‌کند نام و یاد این عزیزان در تاریخ ثبت و پررنگ شود، تصریح کرد: فعالیت‌های فرهنگی از جمله برگزاری مراسم، فعال کردن دانشجویان، پی گیری از مقامات و سازمان‌های حقوق بشری و بین‌المللی و به خصوص پی گیری از کمیته پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات در دولت اقداماتی در این زمینه می‌باشد.
دبیر کمیته پی گیری سرنوشت چهار دیپلمات با تأکید بر این که پی گیری جدی این مسئله به یک کار دیپلماتیک مستمر نیاز دارد، اظهار داشت: علاوه بر این به یک فعالیت حقوقی مستمر نیز نیاز داریم. متاسفانه هنوز شکایتی علیه کسانی که در این قضیه متهم هستند، از سوی مراکز قضایی ما تنظیم نشده است. در قضیه اسارت دو عزیزی که در عراق دستگیر شدند، شاهد بودیم که کار رسانه‌ای باعث آزادی آن‌ها شد، به نظر می‌رسد کار رسانه‌ای اهمیت زیادی برای مشخص شدن وضعیت این افراد دارد.
وی با اشاره به فرمایش آیت‌الله بهجت در خصوص مسئله 4 دیپلمات مبنی بر این که مشخص شدن وضعیت این 4 نفر مانند ظرفی است که دعای مردم آن را پر خواهد کرد، اظهار داشت: یقیناً دعای مردم نیز در تسریع و مشخص شدن وضعیت این افراد بسیار مهم است.
دبیر کمیته دانشجویی پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات با بیان این که به دلیل محدودیت‌ امکانات، این کمیته توانایی پی گیری سرنوشت این افراد را ندارد، اظهار داشت: مسئله‌ پی گیری سرنوشت 4دیپلمات به صورت اجرایی بر عهده دولت است و ما وظیفه پی گیری از دولت را داریم، علاوه بر این فعالیت‌هایی که ذکر شد، از جمله وظایف این کمیته است.
تاجیک با بیان این که کمیته پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات در دولت به ریاست "سید احمد موسوی" معاون پارلمانی رئیس جمهور، علیرغم جدیت و پی گیری‌های خوب نمی‌تواند مشکل این 4 نفر را حل کند، خاطرنشان کرد: از دولت می‌خواهیم کمیته‌ای در دولت تشکل شود که همه ابعاد پی گیری این پرونده را به دست گیرد و از آقای احمدی‌نژاد می‌خواهیم ریاست این کمیته بر عهده فردی باشد که فقط یک مسئولیت داشته باشد.
این فعال دانشجویی ادامه داد: از رئیس جمهور تقاضا داریم به پاس استقامت 25 ساله خانواده‌های این عزیزان، تجلیل ویژه‌ای از آن‌ها به عمل آورد و درخواست داریم وقتی را به صورت جدی برای فیصله دادن به این پرونده اختصاص دهد.
دبیر کمیته دانشجویی پی گیری سرنوشت 4 دیپلمات از دستگاه قضایی خواست برای طرح دعوا در یک دادگاه لبنانی اقدام جدی انجام دهند و اضافه کرد: از صدا و سیما می‌خواهیم به صورت جدی این مسئله را رسانه‌ای کند.
وی از چاپ دوم کتاب کمین چهارم جولای با اضافات و مستندات جدید و ترجمه انگلیسی متن این کتاب خبر داد و افزود: ان شاءالله این کتاب در اختیار همه مراکز فرهنگی و سفارتخانه‌های ایران قرار خواهد گرفت.
تاجیک تصریح کرد: جنبش اینترنتی امت اسلام برای اولین بار ایجاد خواهد شد تا هر کدام از مسلمانان و آزادی خواهان حتی با نوشتن یک مطلب تلاش کنند در آزادی این افراد و مبارزه با رژیم صهیونیستی اقدام کنند. همچنین در اولین قدم، یک نامه خطاب به 1000 شخصیت جهانی با زبان‌های فارسی و انگلیسی تهیه شده است که به ایمیل‌‌های این افراد فرستاده خواهد شد.
وی با بیان این که چند زبانه کردن سایت 4دیپلمات نیز در دستور کار امسال این کمیته قرار دارد، ادامه داد: فلش اصلی پی گیری این مسئله به سمت سازمان‌های بین‌المللی است که 25 سال علیرغم ادعای حقوق بشر در قبال این مسئله سکوت کرده‌اند.
این فعال دانشجویی از خانواده‌های چهار دیپلمات‌ خواست ضمن شکیبایی در این مسئله، کار پی گیری پرونده را به دولت بسپارند و از دولت ارائه گزارش دستاوردهای پرونده را پی گیری نمایند.

/ 1 نظر / 67 بازدید
ع.سيد مسعود پرهيزگاري

به نام خدا و با سلام نخستين انجمن گفتگوي دفاع مقدس ، مقاومت ، انقلاب و عاشورا راه اندازي شد براي ترويج اين فرهنگ غني به ما بپيونديد يا علي التماس دعلي فرج www.bsimchi.ir